Prasa o kolejcePKP Przekazało Średzką KD


    PKP przekazało Średzką Kolej Dojazdową samorządowi. W setną rocznicę powstania Średzka Kolej Dojazdowa stanie się własnością powiatu. Ciuchcię użytkować będzie stowarzyszenie jej miłośników. Od kilku miesięcy kolejka ze Środy do Zaniemyśla nie kursowała. PKP zwolniły wszystkich pracowników.
   Przez rok starosta średzki Ryszard Węgłowski prowadził rozmowy z Dyrekcją Kolei Dojazdowych w Warszawie. Wreszcie w końcu kwietnia minister infrastruktury Marek Pol zezwolił na nieodpłatne przekazanie kolejki samorządowi powiatowemu. W środę doszło do podpisania umowy między PKP a Starostwem Powiatowym w Środzie. PKP zobowiązały się do bezpłatnego przekazania lub użyczenia mienia, a powiat do wykorzystania ciuchci na cele transportowe.
PKP oddaje kolejkę bez żadnych długów. - Dzisiaj tory nie nadają się do użytku. Potrzeba co najmniej miesiąca wytężonej pracy, by wszystko doprowadzić do porządku - mówi ostatni naczelnik średzkiej dojazdówki Ryszard Pawlak. Stowarzyszenie Miłośników Średzkiej Kolei Dojazdowej "Ciuchcia", które w najbliższych dniach ma podpisać ze starostą średzkim umowę na użytkowanie kolei, chce pierwszy kurs zorganizować dopiero we wrześniu.
   Wtedy właśnie odbędą się uroczystości jubileuszowe. Na pewno w najbliższych miesiącach stowarzyszenie nie uruchomi regularnych przejazdów pasażerskich. Na razie chce się skupić tylko na kursach turystycznych. Miałyby się one odbywać w soboty i niedzielę oraz na konkretne zamówienia. Średzka Kolej Dojazdowa jest siódmą w kraju i czwartą w Wielkopolsce, którą przejmuje lokalny samorząd. Wcześniej w wojewódzkie wielkopolskim własnością samorządu stały się wąskotorówki w Kaliszu, Śmiglu i Pleszewie."Gazeta Średzka" 23-05-2002
English version. Click here. Deutsch version. Klicken Sie hier.