Prasa o kolejceInauguracja sezonu - kolejkowy zawrót głowy


    Ponad tysiąc dwieście osób w sobotnie popołudnie skorzystało z okazji i wyjechało na przejażdżkę kolejką wąskotorową.
Ścisk w ciuchci był straszny. Oczy wielu średzian zwrócone były na lśniący parowóz Px48-1756. Wyremontowana maszyna budziła podziw i zainteresowanie. Do Środy parowóz wrócił w czwartkowy wieczór, by już w piątek zawieźć do Zaniemyśla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Kilkudziesięciosobowa grupa w udekorowanych balonikami kolorowych wagonikach pojechała na wycieczkę z okazji Dnia Dziecka. Oprócz kursu kolejką czekała na nich między innymi zabawa i niespodzianki w wigwamie w Łęknie.
   Była to też próba generalna parowozu na trasie, przed niedzielnymi kursami do Zaniemyśla. Jednak prawdziwą siłę i moc parowóz musiał pokazać w sobotę. Kursy kolejką były jedną z dodatkowych atrakcji Średzkich Sejmików Kultury. Cieszyły się ogromnym powodzeniem, tym bardziej, że były one za darmo zarówno dla dzieci i ich opiekunów.
    Zainteresowanie jazdą na 'kipę' przerosło jednak oczekiwania organizatorów. Kursy miały rozpocząć się o godz. 15:00. Tymczasem dwie godziny wcześniej już zaczęli przychodzić pierwsi chętni. Po godz. 14:00 kolejka wyruszyła w trasę.
    Wagoniki zapełnione były szczelnie. Na krzesłach siedziało po kilka osób. Osoby, które stały nie miały wielkich możliwości, by się poruszać. Gdy kolejka wracała na stację, trzeba było prosić osoby czekające na peronie... by wypuściły pasażerów. I tak było do samego wieczora.
    To sygnał, że kolejka nadal cieszy się zainteresowaniem średzian i dużych, i małych ­ cieszyli się pracownicy i miłośnicy kolejki. Można to teraz także udowodnić biorąc udział w sondzie na stronie internetowej powiatu.
Władze starostwa chcą wiedzieć, czy przejazdy ciuchcią, wraz z imprezami towarzyszącymi, których organizatorem jest starostwo, są atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.

GŚ nr 23/622, 2007-06-06
English version. Click here. Deutsch version. Klicken Sie hier.