Prasa o kolejceW odkrytym wagonie wśród łąk


    Zabytkowa kolejka wąskotorowa, której pociągi od chwili powstania w 1902 r. ciągną wyłącznie parowozy. Dawniej służyła głównie do przewozu buraków cukrowych i innych płodów rolnych, dziś na czternastokilometrowej trasie wozi już tylko turystów. W lecie w każdy weekend dowozi wycieczkowiczów do Zaniemyśla, nad Jezioro Raczyńskie.
   Z przejazdami połączone są wycieczki rowerowe i piesze oraz imprezy krajoznawcze. Można zamówić pociąg na życzenie. Skład będzie zestawiony z wagonów, jakie chcemy - podczas upałów mogą być to np. odkryte letniaki. Zabytkowy parowóz Px48 z 1951 r. ciągnie wagony osobowe z lat 50. XX w. Czternastokilometrową trasę ciuchcia pokonuje w 45 minut, jadąc ze średnią prędkością 25 km/h. Malownicze stacyjki średzkiej ciuchci - Słupia Wielka, Annopole, Śnieciska, Płaczki, Polwica z miniaturowymi peronami i wiatami - położone są wśród pól lub na skraju wiosek.
    W Zaniemyślu można przepłynąć promem na Wyspę Edwarda i obejrzeć przepiękną XIX-wieczną drewnianą willę w stylu szwajcarskim, zbudowaną dla polityka i mecenasa sztuki Edwarda Raczyńskiego. Na stacji w Środzie Wlkp. zwróćmy uwagę na zabytkowy budynek elektrowni wiatrowej, która dziesiątki lat wcześniej, niż zaczęto mówić o energetyce odnawialnej, napędzała tu pompy wodne.


Anna Ostrowska , Grzegorz Łyś , Robert Wyszyński, Rzeczpospolita 12-04-2008
English version. Click here. Deutsch version. Klicken Sie hier.