Prasa o kolejceWzrosną ceny biletów za przejazdy


    Powoli rozpoczyna się sezon przygotowań do kolejnego sezonu przejazdów kolejką wąskotorową. Sezon rozpocznie się tradycyjnie 1 maja. Trwa przetarg na wyłonienie operatora przejazdów. Wiadomo już także, że władze powiatu, po raz pierwszy od 2003 roku, zdecydowały się na podniesienie ceny biletów za przejazd ciuchcią.
   Cykliczne kursy kolejki do Zaniemyśla organizowane są przez powiat od 2003 roku. Z roku na rok kursy kolejki cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko powiatu. Ciuchcią jeżdżą chętnie turyści z Polski i zagranicy.
   W ubiegłym roku, od 1 maja do 7 września, zorganizowanych zostało łącznie siedemnaście planowych przejazdów niedzielnych. Kolejka przewiozła wówczas 5816 pasażerów. Poza tym 8 marca do 23 września zorganizowano również 11 przejazdów dodatkowych dla grup turystów. Co ciekawe, aż 6 spośród tych przejazdów wynajęli turyści niemieccy. Po raz czwarty starostwo i miłośnicy kolejki przygotowali w ubiegłym roku całodzienną imprezę "Pociągiem retro do Zaniemyśla", w której udział wzięło 31 osób. Atrakcją imprezy było spotkanie lokomotywy spalinowej Lyd 1 z lokomotywą spalinową SM 03 średzkiej cukrowni, które można było podziwiać z wysięgnika samochodowego straży pożarnej.
   Łącznie kolejka wąskotorowa w ubiegłym roku przewiozła 6774 pasażerów. Bilety trochę droższe. Ilu pasażerów będzie w tym roku, oczywiście jeszcze nie wiadomo. Najwięksi miłośnicy kolejki na pewno tu wrócą ­ pomimo że w tym roku wzrosną ceny biletów. Warto podkreślić jednak, że jest to pierwsza podwyżka od 2003 roku, czyli od czasu rozpoczęcia cyklicznych kursów.
   Zarząd powiatu zdecydował się na podniesienie cen biletów i stawki za przejazd w związku z podwyżką cen węgla i wzrostem kosztów eksploatacyjnych taboru kolejki. W tym sezonie za bilet indywidualny, na trasie Środa ­ Zaniemyśl ­ Środa, osoba dorosła zapłaci 8 złotych w jedną stronę ­ 16 złotych w obie (tu cena biletu wzrosła o 2 złote); 4 lub 8 zł kosztować będzie bilet osoby dorosłej, pod opieką której pojedzie dziecko w wieku do 10 lat; 4 lub 8 złotych zapłacą za bilet dzieci i młodzież oraz studenci do 25. roku życia (w tych dwóch przypadkach cena biletu wzrosła o złotówkę).
Tradycyjnie dzieci do lat 4 pojadą za darmo. 2 złote kosztował będzie bilet za przejazd na trasie Zaniemyśl ­ Polwica ­ Zaniemyśl lub Środa ­ kipa ­ Środa oraz przejazd drezyną spalinową na trasie Środa ­ przeładownia ­ Środa. Bilet na przejazd drezyną ręczną na stacji kosztował będzie złotówkę.
   Wzrosły też stawki za przejazd grup zorganizowanych. Opłata za przejazd ciuchcią na trasie Środa ­ Zaniemyśl ­ Środa wynosi: 1.800 zł lub 1.300 zł dla dzieci i młodzieży szkolnej. Natomiast, jeśli organizator przejażdżki chciałby, aby grupa jechała na trasie Zaniemyśl ­ Środa ­ Zaniemyśl, wówczas cena wyniesie 2.200 zł lub 1.600 zł dla dzieci i młodzieży szkolnej. Warto podkreślić, że ceny dla dzieci nie zmieniły się. Przetarg na operatora. W tegorocznym budżecie na obsługę operatora oraz zakup węgla zaplanowano 46.800 zł. Zarząd Dróg Powiatowych w najbliższym czasie ogłosi też przetarg na obsługę pociągu trakcji parowej na trasie Środa ­ Zaniemyśl ­ Środa w 2009 roku dla ruchu turystycznego.
    Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 26.106,93 zł. Koszty te mają pokryć obsługę operatora na planowanych do zorganizowania 21 kursach planowych i 13 pociągów wynajętych. W tym roku jednak ZDP postanowił ogłosić postępowanie tylko na usługę związaną z obsługą pociągu. Wyłączono z niej koszty zakupu węgla. Ceny węgla bowiem w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły. ZDP będzie starał się więc szukać jak najtańszych jego dostawców. Aby ciuchcia mogła obsłużyć wszystkie planowane kursy ­ potrzebne będzie blisko 30 ton węgla. Wstępnie, biorąc pod uwagę średnią cenę węgla na początku lutego, koszty zakupu węgla miałyby wynieść 20.690 zł. Sezon od 1 maja. Tradycyjnie już starostwo zaprosi średzian 1 maja na festyn inaugurujący kolejny kolejkowy sezon. Wówczas atrakcje czekać będą na stacji kolejki, a ciuchcia jeździć będzie na kipę i z powrotem. Na trasę do Zaniemyśla ciuchcia wyruszy 31 maja o godz. 10:00.
    W Zaniemyślu zaplanowano o 11:30 przejazd na trasie Zaniemyśl ­ Polwica ­ Zaniemyśl, a do Środy kolejka wyruszy o 16:00. O 17:30 będzie przejazd na trasie Środa Miasto ­ kipa ­ Środa Miasto. Nie zmienią się więc godziny kursów ciuchci. W czerwcu kolejka jeździć będzie na kipę podczas Średzkich Sejmików Kultury.
Przejazdy niedzielne będą w stałych godzinach: 14, 21 oraz 28 czerwca. W lipcu i sierpniu kolejka pojedzie w każdą niedzielę. Tradycyjnie w sobotę 25 lipca zawiezie po południu średzian na Zaniemyskie Bitwy Morskie. Zakończenie sezonu kolejkowego zaplanowano na niedzielę 6 września. Wówczas kolejka jeździć będzie na kipę.    

"Gazeta Średzka" nr 10/713, 12-03-2009English version. Click here. Deutsch version. Klicken Sie hier.