Na skróty
Kolejowe Wieści
Kolejka wąskotorowa Środa Wlkp - Zaniemyśl kursuje na 14 kilometrowym odcinku jako atrakcja powiatu średzkiego, gdzie spotkać można wiele innych zabytków.

Jeżeli Masz jakieś pytania dotyczące zarówno wąskotorówki jak i dojazdu śmiało pytaj!!
Linki

Valid XHTML 1.0 Transitional

Archiwum aktualności z kolejki
OGŁOSZENIE

Ze względu na bieżącą politykę informacyjną dział News zostaje zamknięty. Po najświeższe aktualności z wąskotorówki zapraszam na oficjalną stronę Średzkiej Kolei Powiatowej.. Wszystkim odwiedzającym dziękuję za ostatnich 8 lat i zachęcam do przeglądania innych działów mojej strony.Poniżej znajdują się archiwalne wiadomości z kolejki:2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Artykuły sprzed lat
2017
23.09.2017r.

Jesienne przejazdy pod parą
Jesień z parowozem Px48.
   Już w najbliższą niedzielę - 24 września - średzka wąskotorówka zakończy sezon letnich przejazdów turystycznych. Na początku września, po ponad trzech latach kursowanie rozpoczął parowóz Px48-1756.

Dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzenia wyremontowanej lokomotywy parowej na szlaku jest rozpoczęcie przejazdów jesiennych.

Co niedzielę począwszy od 1 października, aż do 26 listopada kolejka wyruszy do Zaniemyśla dwukrotnie. Poranny kurs odjedzie ze Środy o godzinie 10:00, natomiast popołudniowy o 13:30. Wyjazd z Zaniemyśla zaplanowano na godz. 11:30 oraz 15:00.

Zgodnie z harmonogramem, wąskotorówka wyruszy również w Dzień Niepodległości - 11 listopada. Jesienny rozkład jady do zapoznania - tutaj.

Źródło: TPKŚ "Bana", zasoby własne.09.09.2017r.

Parowóz wraca na szlak !!!
Parowóz powraca po 3 latach.
   Po ponad 3 latach, parowóz Px48-1756 znów wyruszy do Zaniemyśla prowadząc pociągi turystyczne. Inauguracja przejazdów pod parą odbyła się 9 września. Od tej pory aż do 24 września, każdy będzie mieć okazję do przejażdżki sztandarowym pociągiem Średzkiej Kolei Powiatowej.

   Warto przypomnieć że, kocioł parowy wyruszył do naprawy 7 grudnia 2015 roku, przez ponad 1,5 roku trwał jego gruntowny remont w Pyskowicach. Z kolei w warsztatach średzkiej parowozowni wyremontowano podwozie oraz tender.
   Pod koniec lipca 2017 kocioł powrócił do Środy. Od tego czasu rozpoczęły się intensywne prace związane z przywróceniem parowozu do ruchu, które ostatecznie nastąpiło 4 września b.r.

Źródło: zasoby własne.24.04.2017r.

Rozpoczęcie sezonu już za tydzień
Inauguracja już za tydzień.
   Już w najbliższy poniedziałek - 1 maja - wąskotorówka rozpoczyna sezonowe kursy do Zaniemyśla. Zgodnie z rozkładem jazdy, kolejka wyruszy na trasę aż trzy razy. Pierwsi turyści będą mogli pojechać na majówkę już o godz. 9:30. Kolejne kursy odbędą się w porze popołudniowej o 13.30 oraz 17:00. W podróż powrotną do Środy ciuchcia zabierze pasażerów o 11:00, 15.00 i 18.40.

Ze względu na naprawę parowozu, wagony będzie prowadzić lokomotywa Lyd1-210. Z racji długiego weekendu przejazdy turystyczne zaplanowane są również 2 i 3 maja. Począwszy od 1 maja do 24 września kolejka będzie kursować trzy razy dziennie w każdą sobotę, niedzielę, a także w święta.

Następne długie weekendy na kolejce przewidziane są na 15, 16, 17, 18 czerwca oraz 12, 13, 14, 15 sierpnia. Warto więc przeanalizować rozkład jazdy i zaplanować wspaniałą wycieczkę w sezonie 2017.

Źródło: zasoby własne.23.04.2017r.

Rok 2016 w pigułce
   Ostatnia wiadomość zamieszczona w dziale news pochodzi z marca 2016 roku, jednak od tego czasu wiele ciekawych rzeczy wokół kolejki się wydarzyło. Poniżej zaprezentowano najważniejsze z nich.


MARZEC


Korekta profilu szlaku.
   Zgodnie z zaleceniami, rozpoczęły się prace nad poprawą profilu torowiska na odcinku Środa Miasto - Środa Wąsk. oraz torów od drogi krajowej nr 11 do Słupi Wielkiej. Poprawa profilu szyn na wspomnianych odcinkach była niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków przewozowych.
KWIECIEŃ

Załadunek Lyd1-210.

   Ze względu na brak czynnych lokomotyw, 17 kwietnia po godz. 7:00 do naprawy głównej wyruszyła lokomotywa spalinowa Lyd1-210. Rewizję przeprowadzała firma Pat-Pol z Aleksandrowa Kujawskiego, powiat zabezpieczył na ten cel kwotę 80 tys złotych.

Finalny efekt naprawy 1Aw.

   W tym czasie na miejscu w Środzie trwały naprawy rewizyjne wagonów 1Aw oraz 3Aw. W przypadku 1Aw, po raz pierwszy przeprowadzono gruntowną naprawę główną, podczas której wykonano zupełnie nowe drzwi przesuwne, oraz wymieniono skorodowane blachy pudła. 3Aw otrzymał nowy kolor nawiązujący do malowania fabrycznego, mianowicie kremowo-niebieski.3Aw w malowaniu fabrycznym.

   Cały czas trwają również intensywne prace torowe, mające na celu dopuszczenie szlaku do jazdy z większą prędkością niż 15 km/h. Podczas prac skorygowano profil wielu odcinków, oraz wymieniono niezbędną ilość podkładów na nowe.


CZERWIEC

Modernizacja przystanku Annopole.

   W ramach współpracy z browarem rzemieślniczym Gzub z Annopola. Członkowie TPKŚ "Bana" przystąpili do modernizacji przystanku w Annopolu. W ramach modernizacji krawędź peronu wybrukowano oraz utworzono przestrzeń dla sezonowej małej gastronomi, która przyszłościowo ma się pojawić na stacji.Rozładunek Lyd1-210.

   23 czerwca do Środy po naprawie w Aleksandrowie Kujawskim powraca lokomotywa Lyd1-210.
LIPIEC

Pociąg turystyczny na trasie.

   9 lipca, po raz pierwszy po ponad rocznej przerwie do Zaniemyśla wyrusza rozkładowy pociąg turystyczny. Lokomotywa Lyd1-210 prowadzi trzy pary pociągów, co sobotę i niedzielę począwszy od 9 lipca do 11 września.WRZESIEŃ

Rekordowy sezon 2016 !!!

   Sezon letnich przejazdów turystycznych okazuje sie rekordowy pod względem frekwencji. Jak ogłosił nowy operator kolejki TPKŚ "Bana", do 11 września z przejazdów kolejką skorzystało aż 11439 osób.
Po owocnym sezonie, starostwo powiatowe w Środzie podejmuje decyzję o kontynuacji przejazdów kolejki od 25 września do 27 listopada, po dwa kursy co niedzielę.PAŹDZIERNIK

Naprawa podwozia w Środzie.

   Podwozie parowozu, które zostało ponownie przytransportowane z Pyskowic latem, jest wraz z tendrem naprawiane na miejscu w średzkich warsztatach. Jednocześnie ze względu na dodatkowe prace przy kotle parowym, jego powrót z naprawy ulega znacznemu wydłużeniu.Drezyna nad średzkim jeziorem.

   Na polecenie starostwa, nad średzkim jeziorem rozpoczyna się budowa krótkiego - 30 metrowego - odcinka toru wąskotorowego dla drezyny, która ma być nową atrakcją kompleksu rekreacyjnego. Jednocześnie włodarze deklarują, że w przypadku pozytywnego przyjęcia nowej atrakcji tor zostanie wydłużony.
Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej, powiat średzki, zasoby własne.2016
20.03.2016r.

Z wizytą w Pyskowicach

Naprawa kotła parowozu trwa.
   Ponad trzy miesiące temu do naprawy głównej został wysłany parowóz Px48 - 1756. Na miejscu w Pyskowicach została pobrana próbka do laboratoryjnej oceny grubości ścian kotła, której wynik ostatecznie określa czy kocioł parowozu kwalifikuje się do dalszej eksploatacji.

W tym przypadku wynik badań jest zadawalający - parowóz będzie jeździł!

Jednak zanim to nastąpi, kocioł musi przejść szczegółowy przegląd. Obecnie trwają prace nad demontażem starych płomienic i płomieniówek, następnie wnętrze kotła zostanie gruntownie oczyszczone z kamienia.


Podwozie czeka na naprawę.

   W ramach rewizji wewnętrznej zregenerowane zostaną m.in. takie elementy jak skrzynia przegrzewacza pary, inżektory, przepustnica oraz odmulacze, a także centralna odbiornica pary czyli kolumna z zaworami zasilająca odpowiednie urządzenia parowozu. Całość zostanie wypiaskowana i zakonserwowana.
Próbka grubości ściany kotła.

   Naprawa kotła zakończy się dwiema próbami szczelności. Pierwsza to próba wodna, polegająca na wtłoczeniu wody pod ciśnieniem przekraczającym poziom roboczy. Druga to próba na gorąco - tak jak to w parowozach bywa - polegająca na rozpaleniu ognia w palenisku oraz wytworzenia odpowiedniego ciśnienia.


   Kolejnym etapem będzie naprawa podwozia parowozu, które pomimo wcześniejszych informacji zostanie wyremontowane również w Pyskowicach.

Zdjęcia zostały wykonane dzięki uprzejmości właścicieli zakładu PPHU "Januszewski, Wicher" S.C. w Pyskowicach.

Źródło: zasoby własne.2015
15.12.2015r.

Parowóz wyruszył do naprawy
Parowóz pojechał do Pyskowic.
    W Poniedziałek 7 grudnia po ponad półtora rocznym postoju do naprawy wyprawiony został parowóz Px48-1756. Wyłoniony w ramach zamówienia wykonawca: PPHU - J.W. s.c. H. Januszewski, J. Wicher - Środki Transportu Kolejowego i Drogowego z Pyskowic, zobowiązał sie do wykonania rewizji kotła parowego za łączną kwotę 151.290,00 zł. W zakres rewizji wchodzi laboratoryjna analiza grubości ścian kotłowych.

Od wyniku wspomnianych badań zależy dalszy los parowozu. W przypadku dopuszczenia kotła do dalszej eksploatacji, wykonane zostaną naprawy polegające na wymianie m.in. elementów przegrzewacza pary oraz rur ogniowych czyli płomienic i płomieniówek, a także rur parowylotowych do silników. Pierwszy etap zostanie zrealizowany w siedzibie wykonawcy w Pyskowicach na Śląsku. Drugi etap - przegląd podwozia parowozu, najprawdopodobniej na miejscu w warsztatach średzkiej parowozowni.

Po spełnieniu wszystkich wymogów techniczno-prawnych parowóz ponownie wyruszy na szlak najwcześniej w połowie 2016 roku.

Aktualizacja:

Jak wynika z najnowszych informacji, zarówno rewizja kotła jak i naprawa podwozia zostanie wykonana w warsztacie w Pyskowicach.


Zdjęcia z załadunku:Podnoszenie parowozu.

Przenoszenie na lawetę.

Zabezpieczanie parowozu.

Parowóz gotowy do drogi.


Źródło: zasoby własne, powiat średzki.12.09.2015r.

Nadchodzi nowe i powraca parowóz
Parowóz gotowy do naprawy.
Zmiana zarządcy

   Pomimo zawieszenia ruchu w sezonie 2015, ostatnie miesiące na kolejce przypominały istną rewolucję. Decyzją starostwa zlikwidowano Zarząd Dróg Powiatowych, w skład którego od ponad dekady należała również średzka wąskotorówka. W konsekwencji wszyscy dotychczasowi pracownicy łącznie z naczelnikiem stacji zostali zwolnieni. Obecnie na kolejce zatrudnione są osoby w ramach programu aktywizacji bezrobotnych średzkiego urzędu pracy.

W wyniku porozumienia z miłośnikami kolejki, nowym zarządcą ciuchci stanie się Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana", które intensywnie przygotowywało się do tej roli już od początku roku. Na nowym zarządcy spocznie prowadzenie ruchu na wąskotorówce oraz dopełnienie wszystkich formalności w instytucjach dozoru kolejowego.

W sezonie 2016 zobaczymy parowóz

   Długofalowe rozmowy towarzystwa ze starostwem przyniosły oczekiwany rezultat, władze powiatu postanowiły sfinansować naprawę parowozu. Od początku czerwca sympatycy kolejki rozpoczęli przygotowanie lokomotywy do naprawy. Prace miały na celu odsłonięcie kotła parowego i ogólną wstępną ocenę. Aby zminimalizować koszty przedsięwzięcia, naprawa podzielona została na dwa etapy.
    Pierwszy to naprawa i rewizja główna kotła parowego, która musi odbyć się w wyspecjalizowanej do tego celu firmie, drugi etap to rewizja podwozia parowozu wraz z układem jezdnym oraz naprawa i regulacja silników parowych - na miejscu w Środzie. Podczas wstępnych oględzin skrzyni ogniowej parowozu, okazało się, że grubość ścian paleniska jest do zaakceptowania, dlatego też nie ma żadnych wskazań do wymiany.

Dzięki optymalizacji kosztów, naprawa wyceniona została na 153 tys. złotych, przypomnijmy że poprzedni operator kolejki wycenił naprawę parowozu na bagatela 400 tys. złotych !!! Aby parowóz ponownie wyruszył na szlak w 2016 roku, na przełomie września i października musi być wysłany do naprawy. Jak widać starostwo podchodzi do sprawy poważnie, ponieważ w dniu 7 września b.r. wystosowało zapytanie ofertowe o cenę. Po ostatecznym wyłonieniu wykonawcy naprawa potrwa od 5 do 6 miesięcy.

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej, powiat średzki, zasoby własne.01.05.2015r.

Ruch zawieszony - wznowienie za rok?
Ruch zawieszony na rok.
   Niestety, po wielu latach kolej wąskotorowa znów nie wyruszy do Zaniemyśla. Jak informuje starostwo główną przyczyną zawieszenia ruchu jest brak operatora, który mógłby obsługiwać pociągi w 2015 roku.

Dotychczasowym operatorem począwszy od 2003 roku było Biuro Utrzymania i Eksploatacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej,
jednak ze względu na likwidację Zarządu Dróg Powiatowych - w skład którego wchodzi Średzka Kolej Powiatowa - zrezygnował z dalszej współpracy.
   Inni polscy operatorzy kolei wąskotorowych również nie byli zainteresowani prowadzeniem przewozów, zwłaszcza że warunkiem współpracy było udostępnienie własnej lokomotywy. W wyniku reorganizacji struktur powiatowych i likwidacji wspomnianego ZDP, wszyscy obecni pracownicy kolejki dostali wypowiedzenia.

   Cała sytuacja zaczyna przypominać zawieszenie ruchu przez PKP w 2001 roku, wówczas parowozy zostały zastąpione wagonem motorowym, a następnie kursowanie całkowicie wstrzymano. Podobnie w 2014 roku parowóz kursował jedynie do 31 maja, następnie cały sezon obsługiwała lokomotywa spalinowa - z mierną frekwencją, aż 29 grudnia opuściła stację w Środzie, pozostawiając za sobą dwa nieczynne parowozy i jedną niesprawną lokomotywę.

Pojawiło się jednak małe światełko w tunelu. Obecne władze starostwa porozumiały się z Towarzystwem Przyjaciół Kolejki Średzkiej "BANA", w celu wypracowania wspólnej koncepcji funkcjonowania wąskotorówki. Jest już niemal pewne, że w przyszłym roku to średzcy miłośnicy będą nowym operatorem kolejki, a rok bez kursowania pomoże im zebrać niezbędne dokumenty i uzyskać pozwolenia.

Źródło: zasoby własne, powiat średzki.21.03.2015r.

Sonda zadecydowała o przyszłości?
Kolejka znów na rozdrożu.
   22 lutego w jednym z lokalnych portali pojawiła się sonda internetowa, w której Wicestarosta Pan Piotr Kasprzak poprosił mieszkańców o wyrażenie zdania na temat przyszłości kolejki wąskotorowej, jednocześnie zaznaczając, że jej roczne utrzymanie wynosi łącznie 400 tys. złotych. Zasugerował również, że wspomniana kwota mogłaby zostać przeznaczona na inne inwestycje w powiecie.
   Respondenci musieli odpowiedzieć na kluczowe i dość ciekawie sformułowane pytanie: Czy kolej wąskotorowa w Środzie Wielkopolskiej powinna nadal istnieć?
W sumie do wtorku 24 lutego oddano 450 głosów, z czego 93% osób opowiedziało się za zachowaniem kolejki. Jak komentuje autor sondy na łamach Gazety Średzkiej: "tak zdecydowany wynik ankiety ma wpływ na jego decyzję skłaniającą się do ratowania i modernizowania ciuchci".

Ankieta wzbudziła mieszane uczucia szczególnie wśród miłośników kolejki, którzy w 2012 roku zebrali łącznie 8599 podpisów pod petycją dotyczącą jej dalszego funkcjonowania. W komentarzach do wspomnianej sondy pojawiły się również opinie, że Starostwo będzie zadawało takie pytania do momentu, w którym odpowiedź się spodoba. Mimo wszytko trzeba przyznać, że organizowanie takich ankiet i upublicznianie ich jedynie na portalach społecznościowych jest zabiegiem wysoce nieprofesjonalnym.

Źródło: zasoby własne, Gazeta Średzka.16.03.2015r.

Kolejka bez czynnej maszyny
Lxd2-343 wyjeżdża ze Środy.
   29 grudnia teren wąskotorówki opuściła lokomotywa spalinowa Lxd2-343, wypożyczona w sezonie 2014 do prowadzenia pociągów po wycofaniu parowozu. Spalinowóz wymagał naprawy, której w Środzie nie sposób było przeprowadzić, stąd też decyzja o przetransportowaniu do Gniezna.
   Tym samym kolejka od ponad 2 miesięcy pozostaje bez jakiejkolwiek maszyny zdolnej pociągnąć skład do Zaniemyśla. Jaka lokomotywa zawita w najbliższym sezonie? Czas pokaże.

Źródło: zasoby własne.2014
22.11.2014r.

Podsumowanie sezonu 2014
Z parowozem sezon byłby lepszy.
   Tegoroczny sezon był dla kolejki pod pewnym względem szczególny. Po raz pierwszy w historii regularne kursy prowadzone parowozem zostały zastąpione przez lokomotywę spalinową.
   W 2014 roku parowóz Px48-1756 pojawił się na szlaku Środa-Zaniemyśl 12 razy, z czego tylko dwa pociągi były ogólnodostępne. Ostatnimi okazjami do obejrzenia parowozu pod parą była inauguracja sezonu 1 maja, oraz jego pożegnanie 31 maja.

Od 1 czerwca pociągi poprowadziła już lokomotywa spalinowa Lxd2-343, wypożyczona do tego celu z Gniezna. Zmiana trakcji wpłynęła również na frekwencję w pociągach. W tym roku uruchomiono 22 pociągi rozkładowe, z których skorzystało w sumie 4169 osób w tym 940 dzieci do lat 4. Z możliwości przejażdżki drezyną ręczną w niedzielne popołudnia skorzystało łącznie 245 osób.

Dla porównania sezon 2013, w którym udział brał parowóz, zakończył się liczbą 8161 przewiezionych pasażerów. Tendencja była wzrostowa i być może z udziałem parowozu obecny byłby jeszcze lepszy. Niestety, w najbliższym czasie nie jest planowana naprawa któregokolwiek z parowozów.

Źródło: powiat średzki.07.10.2014r.

Lato ze spalinówką na czele

Lxd2-343 przed rozładunkiem.
   Już cztery miesiące mijają od czasu ostatniego wygaszenia parowozu Px48-1756, które nastąpiło wieczorem 31 maja. Po raz pierwszy w historii sezonowe kursy poprowadzone zostały przez spalinówkę. Lokomotywa Lxd2-343 została przytransportowana z gnieźnieńskiej kolejki wąskotorowej już 28 maja.

Z pociągiem w Zaniemyślu.
   Wyprodukowana 1982 roku w fabryce FAUR w Rumunii, przez lata prowadziła pociągi towarowe na wąskotorówce w Sompolnie, a po jej zamknięciu w Gnieźnie. Od 1 czerwca 2014 roku rozpoczęła zastępczą służbę w Środzie, jednak nie spotkała się z tak żywym zainteresowaniem jak nasze parowozy. Świadczy o tym chociażby frekwencja, która jest znacznie niższa niż w latach ubiegłych.

Źródło: zasoby własne.28.09.2014r.

Udane Dni Powiatu
Kolejka przewiozła 281 osób.
   W ramach odbywających się Dni Powiatu Średzkiego starostwo postanowiło zorganizować dodatkowe przejazdy pociągiem. W niedzielę 14 września po raz ostatni w tym roku wąskotorówka kursowała na trasie Środa Miasto - Kipa od godz. 15.00 do 19.00.

Podczas całego popołudnia kolejka przewiozła 281 osób, w tym 60 dzieci do 4 lat. W oczekiwaniu na przejazd każdy mógł spróbować swoich sił na drezynie ręcznej. Łącznie z tej formy przejażdżki skorzystało 48 osób.

Źródło: powiat średzki.27.06.2014r.

Kolejką na II Festiwal Piw Rzemieślniczych

   Już w najbliższą niedzielę 29 czerwca z okazji II Festiwalu Piw Rzemieślniczych w Annopolu, kolejka wyruszy do Zaniemyśla dwukrotnie.

Dla uczestników imprezy, na stacji Annopole zaplanowane zostały dłuższe postoje pociągów.

Pierwszy kurs pozostaje bez zmian. Odjazd do Zaniemyśla nastąpi o godz. 10.00, po przyjeździe o 11.30 i 14.15 odbędą się przejazdy do Polwicy. Wyjazd powrotny do Środy o godz. 15.00. W drugi kurs kolejka zabierze pasażerów o godz. 16.15, a pociąg powrotny z Zaniemyśla zaplanowany jest na godzinę 17.30.

Dokładny harmonogram znajduje się na plakacie.

Źródło: powiat średzki.26.06.2014r.

Ciuchcia na pocztówce i znaczku
Pocztówka ze stemplem
   21 czerwca 2014 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu II edycję pocztówek serii "Koleje Wąskotorowe w Polsce". Na jednej spośród czterech świeżo wydanych kartek pocztowych znalazła się również nasza średzka wąskotorówka.

Pocztówka prezentuje parowóz na stacji w Środzie oraz schemat trasy do Zaniemyśla. Ponadto w prawym górnym rogu został nadrukowany znaczek opłaty pocztowej z wizerunkiem parowozu Px48-1756.

    Trzy pozostałe widokówki przedstawiają kolejki w Ełku, Białośliwiu, a także Maltankę z Poznania. Kartki wydrukowano w nakładzie 21.500 sztuk każda i będą do nabycia w placówkach pocztowych na terenie całego kraju w cenie 2.35 zł.

Dodatkowo emisji towarzyszą unikalne stemple okolicznościowe dostępne przez krótki czas tylko na czterech pocztach: Poznań 69, Ełk 1, Białośliwie, Środa Wlkp. 1.

Źródło: Poczta Polska.28.05.2014r.

Pożegnanie parowozu Px48-1756 już 31 maja !!!

Już w najbliższą sobotę 31 maja, po raz ostatni do Zaniemyśla wyruszy pociąg prowadzony parowozem Px48-1756. Podczas pożegnalnej podróży, dla uczestników zaplanowano wiele atrakcji, w tym wyścig rowerowy z parowozem.

Kolejka odjedzie ze Środy tradycyjnie o godz. 10.00. W trakcie pobytu w Zaniemyślu, o godzinie 11.15 i 12.50 odbędą się dwa kursy na trasie krótkiej do Polwicy.

Parowóz pożegna się z Zaniemyślem o godz. 13.30. Po powrocie, od godz. 15.00 do 19.00 ciuchcia będzie jeździła na Kipę.

Wszystkich serdecznie zapraszamy, zwłaszcza że będzie to definitywnie ostania możliwość przejażdżki parowozem w tym roku. Szczegóły na plakacie.

Od 1 czerwca wszystkie pociągi będą prowadzone przez lokomotywę Lxd2, wypożyczoną z Gniezna.

Źródło: powiat średzki.25.04.2014r.

Europejska majówka z wąskotorówką

Z okazji 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, oprócz popołudniowych pociągów kursujących na Kipę, kolejka wyruszy również do Zaniemyśla.

Podczas przejazdu wąskotorówki, na poszczególnych stacjach uczniowie z pięciu średzkich szkół zaprezentują wybrane kraje europejskie. Dodatkowo każdy turysta będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę, odpowiadając na 5 pytań w quizie z nagrodami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają bezpłatne bilety powrotne do Środy.

Pociąg wyruszy na trasę o godz. 10.00, natomiast powrót zaplanowany jest na 14.20. Szczegóły na plakacie.

Źródło: powiat średzki.05.03.2014r.

Pociąg retro na powitanie wiosny

Już 22 marca miłośnicy kolei i fotografii będą mogli wziąść udział w organizowanej przez starostwo imprezie retro. Jak podaje organizator, na uczestników czekać będzie wiele atrakcji oraz upominki.

Od 7.00 do 16.00 planowanych jest ponad 12 fotostopów, w których oprócz parowozu udział weźmie drezyna motorowa WMC-003 oraz lokomotywa Lyd1. W międzyczasie na stacji w Śnieciskach zostanie zorganizowany poczęstunek.

Koszt udziału: 50 zł - zgłoszenia oraz wpłaty należy dokonać do 17 marca. Szczegóły na plakacie.

Źródło: powiat średzki.21.02.2014r.

Parowóz tylko do końca maja
Od czerwca lokomotywa Lxd2
Kończy się pewna epoka w dziejach Średzkiej Kolei Powiatowej - epoka pary.

   19 lutego został opublikowany harmonogram przejazdów na rok 2014. Tradycyjnie pociągi będą kursowały co niedzielę począwszy od 1 czerwca do 7 września.

Niestety, jak informuje Starostwo, nie udało się zgromadzić odpowiednich środków na naprawę parowozu, dlatego w nadchodzącym sezonie nie ujrzymy go pod parą.

    Wszystkie kursy będą prowadzone trakcją parową wyłącznie do 31 maja. Od 1 czerwca 2014 obsługa pociągów zostanie przejęta przez lokomotywę Lxd2 sprowadzoną przez gnieźnieńskiego operatora.

Okazji do przejażdżki pociągiem prowadzonym przez parowóz będzie jeszcze kilka, a już najbliższa nadarzy się 22 marca (szczegóły wkrótce).

Źródło: powiat średzki.2013
03.12.2013r.

Wąskotorówka na kartach albumu
Okładka nowego albumu.
   Średzkie Towarzystwo Fotograficzne wydało album przedstawiający średzką wąskotorówkę w obiektywie. Na kartach publikacji znalazło się około pięćdziesiąt wyselekcjonowanych zdjęć zarówno z imprez dla miłośników kolejnictwa, jak i pociągów planowych.

Dodatkowo książka została wzbogacona o historię kolejki w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Album fotograficzny można nabyć w księgarniach na terenie Środy Wielkopolskiej oraz w sprzedaży wysyłkowej na popularnym serwisie aukcyjnym.

Źródło: Średzkie Towarzystwo Fotograficzne.12.10.2013r.

Podsumowanie sezonu 2013
Zestawienie z lat 2003-2013
   Niedawno zakończony sezon turystyczny, okazał się rekordowym pod względem liczby przewiezionych osób. W sumie począwszy od maja aż do września odbyło się 19 przejazdów rozkładowych. Jak podaje starostwo ze wspomnianych przejazdów skorzystało łącznie 6217 osób, w tym 1383 dzieci do lat 4.

Ponadto zorganizowanych zostało 11 kursów na zamówienie, w ramach których kolejka przewiozła 1247 osób. Dość dużym zainteresowaniem cieszyły się również przejażdżki drezynami, z których skorzystało 10 grup turystycznych liczących 697 osób.

Podsumowując, w roku 2013 Średzka Kolej Powiatowa przewiozła 8161 pasażerów.

Z okazji 10 rocznicy prowadzenia przewozów pod kierownictwem powiatu średzkiego, dostępne jest zestawienie liczby pasażerów w latach 2003-2013.

Źródło: powiat średzki.06.09.2013r.

Pociąg specjalny i zabytkowe samochody - 14.09.13r.
Nie zabraknie kultowych aut.
   Już po raz kolejny Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "BANA" zaprasza na organizowany 14 września pociąg tematyczny pt: "Pociąg specjalny z tematyką zabytkowych samochodów".

Jak zapewniają organizatorzy, podczas imprezy nie zabraknie tak kultowych aut jak Syrena, Fiat 125p oraz 126p. Ponadto na stacji w Śnieciskach odbędzie się pokaz przeładunku płodów rolnych z wozu konnego lub zabytkowego ciągnika do wagonu towarowego typu kddx oraz inscenizacja przedstawiająca pasażerów z lat 80-tych. Zwieńczeniem imprezy będzie degustacja piwa z lokalnego browaru na stacji w Środzie Wlkp.

Koszt udziału: 130zł - dorośli, 50zł - dzieci i młodzież do lat 15. Harmonogram imprezy jest do pobrania. Więcej szczegółów udzielanych jest pod adresem: tpks.bana@gmail.com.

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej.05.09.2013r.

Dodatkowe kursy na Dni Powiatu już 15 września

   W ramach odbywających się od 13 do 15 września Dni Powiatu Średzkiego, starostwo postanowiło uruchomić dodatkowe przejazdy kolejki.

Tradycyjnie już wąskotorówka będzie kursować ze stacji w Środzie Wlkp. na Kipę od godziny 15.00 do 19.00, w niedzielę 15 września. Plakat imprezy dostępny jest tutaj.

Źródło: powiat średzki.27.06.2013r.

Kolejką na Festiwal Piw Rzemieślniczych

   Już w najbliższą niedzielę 30 czerwca z okazji I Festiwalu Piw Rzemieślniczych w Annopolu, kolejka wyruszy do Zaniemyśla dwukrotnie.

Dla uczestników imprezy, na stacji Annopole zaplanowane zostały dłuższe postoje pociągów.

W pierwszy kurs ciuchcia odjedzie ze stacji w Środzie, tak jak zwykle, czyli o godz. 10.00, natomiast pociąg powrotny z Zaniemyśla wyjedzie już o godzinie 11.30. Popołudniu wąskotorówka zabierze pasażerów o godz. 13.00, a pociąg powrotny z Zaniemyśla zaplanowany jest na godzinę 15.00.

Dokładny harmonogram znajduje się na plakacie.

Źródło: powiat średzki.09.05.2013r.

Spotkanie Wąskotorowe 2013

   Starostwo Powiatowe w Środzie Wlkp. wraz z Towarzystwem Przyjaciół Kolejki Średzkiej "BANA" zapraszają na Spotkanie Wąskotorowe, które odbędzie się w dniach 18 i 19 maja.

Rozpoczęciem i zwieńczeniem imprezy będzie wystawa makiet modułowych wąskotorówek w skali H0e, natomiast pierwszego dnia (tj. 18.05) o 18.30 z okazji Nocy Muzeów do Zaniemyśla wyruszy pociąg prowadzony parowozem Px48-1756.

Makiety będą prezentowane w pobliskiej sali OSiR. Szczegółowy plan imprezy na plakacie.

Źródło: powiat średzki, Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej.08.05.2013r.

Nowy folder promujący wąskotorówkę
Nakład wynosi 10 tys. sztuk.
   Na początku marca b.r. Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu wydał nowy folder o Średzkiej Kolei Powiatowej. Broszura składa się z 24 kolorowych stron, na których znaleźć można wiele ciekawostek dotyczących przede wszystkim średzkiej ciuchci, ale również innych wąskotorówek w Polsce.

Jak informuje Starostwo, publikacja została wydana w formacie A5, na papierze kredowym, w nakładzie równym 10 000 szt. - w tym 7 000 szt. w wersji polskiej i 3 000 szt. w wersji niemieckiej. Folder dostępny jest również na stacji w Środzie - oczywiście nieodpłatnie.

Źródło: powiat średzki.07.05.2013r.

Rozpoczęcie sezonu z awarią w tle
Pociągi przejęła lok. Lyd1-210
   Jak co roku 1 maja na kolejce odbyła się inauguracja nadchodzącego sezonu. Na stację wąskotorówki tłumnie przybywały rodziny z dziećmi oraz miłośnicy kolei nawet z zagranicy. W sumie od 15.00 do 19.00 zaplanowano pięć par pociągów relacji Środa Miasto - Kipa.

Niestety, podczas odjazdu trzeciego pociągu, w parowozie pękła rura doprowadzająca parę do silników - skutecznie go unieruchamiając. Pociąg przejęła lokomotywa spalinowa Lyd1-210, która łącznie poprowadziła dwa kursy.

W tygodniu od 6 maja, zaplanowana została naprawa parowozu. Zdjęcia z przejazdu dostępne są w galerii.

Źródło: zasoby własne.07.04.2013r.

Pociąg tematyczny dla smakoszy - 18.05.13r.
Na gości czekają smakołyki.
   18 maja Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "BANA" zaprasza wszystkich na pociąg specjalny zatytułowany "Przejazd Średzką Koleją Powiatową z degustacją potraw staropolskich".

Organizatorzy zapewniają wiele smacznych staropolskich dań, które będą serwowane na poszczególnych stacjach. Tradycyjnie już nie zabraknie ciekawych fotostopów na całej trasie ciuchci.
   Do Zaniemyśla parowóz Px48-1756 zabierze ze sobą brankard, 3 wagony osobowe w oryginalnym oliwkowym malowaniu oraz dwa wagony platformy typu Pddxh, które w razie słonecznej pogody zamienią się w mobilne restauracje.

Koszt uczestnictwa w imprezie to 140zł, natomiast dzieci oraz młodzież do lat 15 - 80zł. (Szczegółowy plan imprezy tutaj!!!)

Zgłoszenia przyjmowane są przez członków towarzystwa pod adresem e-mail: tpks.bana@gmail.com oraz telefonicznie: 607-967-143 lub 889-167-638.

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej.05.04.2013r.

Ceny przejazdów w górę
   W ubiegłym miesiącu na posiedzeniu Zarządu Powiatu Średzkiego uchwalone zostały nowe ceny biletów oraz ceny wynajmu ciuchci. Jak tłumaczą przedstawiciele starostwa, podwyżka podyktowana jest wzrostem kosztów uruchomienia pociągu, które obecnie wynoszą 1647 zł, a co za tym idzie niedopuszczenie do zwiększania strat.

Od nachodzącego sezonu osoby dorosłe za przejazd na trasie Środa Miasto - Zaniemyśl zapłacą 10 zł, natomiast bilet ulgowy wyniesie 5 zł i przysługiwać będzie dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom do 25 lat oraz osobom niepełnosprawnym - za okazaniem legitymacji, a także seniorom 65+ - za okazaniem dowodu osobistego.

Zachęcam do zapoznania się z nowym cennikiem oraz ofertą wynajęcia pociągu.

Źródło: powiat średzki.30.03.2013r.

O godzinę krócej w Zaniemyślu
   18 marca została opublikowana aktualizacja rozkładu jazdy wąskotorówki na rok 2013. W nadchodzącym sezonie kolejka będzie wyjeżdżała ze Środy podobnie jak w latach poprzednich co niedzielę o godz. 10.00, zmianie natomiast uległa godzina odjazdu ze stacji w Zaniemyślu. Pociąg powrotny do Środy odjedzie już o godzinie 15.00.

To nie koniec zmian jakie zaserwowało turystom starostwo - po przyjeździe do Zaniemyśla o godzinie 11.30 oraz 14.15 odbędą się dwa przejazdy do Polwicy, a po powrocie do Środy o godz. 16.30 i 17.30 przewidziano dwa przejazdy na Kipę.

Źródło: powiat średzki.24.02.2013r.

"Nostalgia za parą" - pociąg retro - 23.03.13r.

   Już 23 marca zostanie zorganizowany specjalny pociąg retro do Zaniemyśla. Tym razem organizatorem imprezy pod hasłem "Nostalgia za parą" jest Starostwo Powiatowe.
W dziewięciogodzinnym programie imprezy zaplanowano wiele atrakcji, w tym ciekawe fotostopy.

Koszt wynosi 50 zł/osoba, a zapisy prowadzone będą do 17 marca. Więcej informacji na plakacie tutaj.


Źródło: powiat średzki.07.02.2013r.

Rozkład jazdy bez zmian
Inauguracja sezonu już 1 maja.
   Niedawno został opublikowany rozkład jazdy ciuchci na rok 2013. Niestety, pomimo starań miłośników kolejki, nie udało się wprowadzić dodatkowych par pociągów na szlak do Zaniemyśla. Dlatego w tym roku kolejka będzie kursowała podobnie jak w latach poprzednich - od czerwca do września.

Naprawdę warto zaplanować wycieczkę do Środy już teraz, ponieważ ten sezon będzie szczególny dla naszego poczciwego parowozu Px48-1756 - ale o tym już wkrótce.

Aktualizacja 28.02.13r.:

Po dość dużych kontrowersjach związanych ze zmianą godziny odjazdu kolejki do Zaniemyśla, Starostwo Powiatowe postanowiło opracować nowy rozkład jazdy.

Źródło: zasoby własne.2012
13.11.2012r.

Dostateczne wyniki kontroli torowiska
   W czerwcu b.r. NIK zleciła powiatowemu inspektorowi budowlanemu badania wiaduktu nad linią Poznań - Kluczbork. W wyniku przeprowadzonej kontroli wstępnej, inspektor miał zastrzeżenia do podjazdu kolejki pod Kipę, ułożenia torów i podkładów.

Dlatego też, aby określić faktyczny stan torowiska Starostwo Powiatowe wynajęło firmę, która pod koniec sierpnia dokonała ekspertyzy. Rzeczoznawca określił stan torów na dostateczny i zalecił wykonanie poprawek. Jednocześnie ustalił, że kolejka może poruszać się z maksymalną prędkością 15 km/h.

Obecnie zgodnie z zaleceniami inspektora, na trasie do Zaniemyśla wymieniane są poszczególne uszkodzone szyny.

Źródło: powiat średzki, zasoby własne.25.10.2012r.

Podsumowanie akcji zbierania podpisów
Petycję podpisało 8599 osób.
   Akcja prowadzona pod hasłem "Pomóż uratować średzką kolejkę" w dniach od 01.08 do 20.09, spotkała się z dużą aprobatą mieszkańców i miłośników. Petycję można było podpisać na kolejce oraz w wielu punktach usługowych na terenie całego powiatu. Łącznie pod petycją podpisało się aż 8599 osób !!! Warto przypomnieć, że jest ona wyrazem sprzeciwu wobec planów skrócenia linii wąskotorówki do drogi krajowej nr 11.

Po podliczeniu wszystkich list, petycja została przekazana Radzie Powiatu Średzkiego - 22 Października.

Liczba osób biorących udział w akcji wyraźnie pokazuje, że los kolejki nie jest nikomu obojętny.

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej.21.09.2012r.

Pociąg retro już za miesiąc

   Już 20 października odbędzie się specjalny pociąg retro kolejką wąskotorową do Zaniemyśla. W tym roku organizatorami imprezy jest Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej oraz Średzkie Towarzystwo Fotograficzne. W programie imprezy zaplanowano wiele ciekawych rzeczy, w tym ognisko w Śnieciskach, a także wiele fotostopów. Koszt wynosi 60 zł/os. Więcej informacji na plakacie.

Warto również przypomnieć, że 29 września Starostwo Powiatowe organizuje obchody 110-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej - szczegóły poniżej.

Źródło: zasoby własne.14.09.2012r.

110-lecie w rytmach bluesa

   29 września odbędzie się impreza z okazji 110-lecia Średzkiej Kolei Powiatowej. Starostwo zaplanowało wiele atrakcji w tym koncerty zespołu bluesowego "Kowalewski & Glinka". Do akcji przyłączyli się również średzcy harcerze, którzy podczas podróży do Zaniemyśla zorganizują grę "Rajd z przygodą". O 11.15 Ciuchcia poprowadzi pociąg specjalny do Słupi Wielkiej dla uczestników festiwalu bluesa, o 13.00 odbędzie się wąskotorowy "Rajd z przygodą" do Zaniemyśla, natomiast od 16.00 do 18.30 kolejka będzie kursować na trasie Środa Miasto - Kipa.

Ponadto do dyspozycji zwiedzających będzie cały kompleks stacyjny. Zwieńczeniem obchodów będzie prezentacja zdjęć w parowozowni. Warto wybrać się w tym dniu na kolejkę, ponieważ taka impreza zdarza się raz na 110 lat. Szczegóły znajdą Państwo na plakacie.


Źródło: powiat średzki.13.09.2012r.

Audycja w Radiu Merkury

   6 września na antenie Radia Merkury w Poznaniu, od godziny 21.05 aż do 22.00 można było posłuchać oraz wziąć udział w audycji o Średzkiej Kolei Powiatowej. Program poprowadził Rafał Regulski, a jego gośćmi byli miłośnicy ciuchci ze Środy - Pan Michał Guminiak oraz Pan Krzysztof Ratajski, którzy wzbogacali audycję różnymi ciekawostkami. Wiele ciepłych słów padło również z ust słuchaczy, którzy dzwonili do studia. Pod koniec programu głos w sprawie kolejki zabrał Starosta średzki Tomasz Pawlicki, który powiedział, że funkcjonowanie ciuchci jest przede wszystkim uzależnione od środków budżetu. Zapewnił również że kolejka na pewno będzie funkcjonować w najbliższych latach. A co dalej? - zobaczymy.


Źródło: Radio Merkury.10.09.2012r.

Podsumowanie sezonu 2012
   Sezon 2012 okazał się bogaty w ilość zorganizowanych pociągów. W sumie odbyło się 28 przejazdów, w tym 18 planowych oraz 10 specjalnych zarówno wynajętych jak i bezpłatnych. Z planowych kursów turystycznych skorzystało 5956 osób, w tym 1175 dzieci do 4 roku życia, natomiast z przejazdów specjalnych 1078 osób. Parowóz na trasie spędził blisko 800 km. Łącznie z przejazdów ciuchcią skorzystało 7034 osób.

Warto dodać, że na kolejce wąskotorowej planowane są jeszcze przynajmniej 2 pociągi ogólnodostępne - w tym pociąg retro.

Źródło: powiat średzki, zasoby własne.19.07.2012r.

Zaniemyskie Bitwy Morskie już za tydzień

   W następną sobotę 28 lipca odbędą się 34. Zaniemyskie Bitwy Morskie, jak zwykle organizatorzy zapewnili wiele atrakcji - w tym występy wielu znanych zespołów, oraz specjalny pokaz pirotechniczny. Jak co roku w trasę wyruszy również Średzka Kolej Powiatowa.
    Pociąg poprowadzi parowóz Px48-1756, który odjedzie do Zaniemyśla o godzinie 16.00. Powrót zaplanowany jest 30 minut po projekcji fajerwerków. Zapraszamy na przejażdżkę ciuchcią wąskotorową !!!


Źródło: zasoby własne.


Lipiec pod znakiem remontów
Letniaki w nowym malowaniu.
   Lipiec okazał się miesiącem obfitym w remonty wagonów. W sumie rewizji poddano trzy wagony, w tym dwa turystyczne oraz jeden konduktorski tzw. brankard. W porozumieniu z Zarządem Dróg Powiatowych w Środzie Wlkp., znaczną część prac wykonali miłośnicy kolejki wąskotorowej.
Nie było to proste zadanie, ponieważ jeden z wagonów turystycznych wymagał kompleksowej wymiany desek oraz poprawek spawalniczych. W przypadku kolejnego wagonu - zostało zakonserwowane podwozie oraz odświeżeniu uległo wnętrze. Ponadto oba otrzymały nowy oliwkowo-beżowy kolor. Ostatnim wyremontowanym wagonem jest brankard, który otrzymał oryginalne oliwkowe malowanie z charakterystycznymi pocztowymi pasami po bokach.

Szczegóły dotyczące aktualnie naprawianego taboru znajdują się w dziale "Tabor w remoncie".

Źródło: zasoby własne.20.06.2012r.

Dni otwarte w średzkiej parowozowni
Kolejka otwiera podwoje.
Miłośnicy średzkiej kolejki wraz z Zarządem Dróg Powiatowych w Środzie Wlkp. zapraszają wszystkich mieszkańców oraz turystów na Dni otwarte parowozowni Środa Miasto. Każda osoba będzie mogła zapoznać się z ciekawą historią ciuchci oraz zobaczyć wszystkie niedostępne zakamarki.

   Parowozownia będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 24.06, 8.07 i 9.07 oraz 12.08 w godzinach od 17:00 do 20:00. O wszystkich tajemnicach opowiadał będzie przewodnik ze Stowarzyszenia. Jest to nie lada gratka dla każdego, aby poczuć klimat kolejki wąskotorowej. Wstęp bezpłatny.

Źródło: zasoby własne.11.06.2012r.

Spontaniczna wycieczka drezyniarzy z Węgier
Drezyny na peronie w Środzie.
   Dzisiaj Średzką Kolej Powiatową odwiedzili drezyniarze z Węgier, wracający z II Zlotu Miłośników Kolei w Białośliwiu. Na około 3 godziny nasza kolejka wzbogaciła się o 3 drezyny spalinowe i jeden rower szynowy. O godz. 12.00 pojazdy zostały włożone na tory, po zwiedzaniu terenu kolejki, drezyny wyruszyły w przejażdżkę na Przeładownie - gdzie węgierscy przyjaciele mogli poszaleć na wielu bocznych torach. Miłośnikom z Węgier bardzo spodobała się średzka ciuchcia i obiecali że pojawią się ponownie za rok, z zamiarem przejechania całej trasy do Zaniemyśla.

Źródło: zasoby własne.07.06.2012r.

Ziemianin po raz drugi w Środzie !!!
Już 9 czerwca w sobotę po raz drugi do Środy zawita pociąg Ziemianin, prowadzony przez wolsztyński parowóz Ol49. Organizator zapewnia wiele atrakcji na stacjach przejazdu. W Środzie pojawi się o godzinie 9:23, postój przewidziany jest do 10:01. Podczas 40 minutowej przerwy, pasażerowie będą mogli zwiedzić wystawę taboru kolejki wąskotorowej na Przeładowni. Bliższe szczegóły dotyczące pociągu tutaj.

Źródło: Turystyka Kolejowa (www.turkol.pl), zasoby własne.02.06.2012r.

+110 przyjaciół na 110 lat kolejki - akcja społecznościowa
   Z okazji zbliżającej się 110 rocznicy otwarcia Średzkiej Kolei Powiatowej która przypada 23 czerwca 2012 roku, zachęcamy Państwa do polubienia naszej ciuchci oraz polecenia jej znajomym. Dlatego też została uruchomiona akcja na facebook'u "+110 przyjaciół na 110 lat kolejki" która ma na celu promocję wąskotorówki w szerszej grupie osób oraz zachęcić do zaplanowania wycieczki. Być może dzięki Państwu uda się przekroczyć liczbę 110 przyjaciół :)

Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału !!! Profil na facebook'u: www.facebook.com/Sredzka.Kolej.Powiatowa

Źródło: zasoby własne.25.05.2012r.

Konkurs fotograficzny pod patronatem starosty
   Średzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w konkursie "Ciuchcią na wakacje" który odbędzie się pod patronatem Starosty Średzkiego. Prace można zgłaszać do 20 sierpnia b.r. - na laureatów czekają kolejkowe nagrody. Szczegóły konkursu oraz regulamin dostępny jest tutaj.

Źródło: Średzkie Towarzystwo Fotograficzne.22.04.2012r.

Towarzystwo "BANA" - szansą na lepszą przyszłość kolejki?
   Dzisiaj odbyło się spotkanie reaktywacyjne Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej BANA, które zostało założone w 2007 roku, lecz do dzisiaj funkcjonowało tylko w teorii. Nowo powołany zarząd w skład którego weszło czterech miłośników kolejki, obiecał wiele zdziałać szczególnie na płaszczyźnie promocji Średzkiej Kolei Powiatowej w regionie. Na spotkanie zaproszony został gość specjalny Pan Björn Bollman, który obiecał pomoc w promocji kolejki poza granicami kraju oraz wsparcie różnych inicjatyw takich jak zbiórka pieniędzy na remont parowozu Px48.
    Jednak czy to wystarczy żeby kolejka przetrwała chociażby kolejną dekadę? Nie do końca. Ostatnie zdanie w tej kwestii ma właściciel czyli Starostwo Powiatowe w Środzie Wlkp. dlatego też potrzebna jest długofalowa współpraca pomiędzy dwoma podmiotami. Serwis Kolejowe Wieści będzie się przyglądał rozwojowi tej społecznej inicjatywy.

Źródło: zasoby własne.21.03.2012r.

Kradzież torowiska na szeroką skalę
Średzcy policjanci w ramach prowadzonych czynności operacyjnych ustalili mężczyznę, który dokonał kradzieży elementów torowiska Średzkiej Kolei Powiatowej. Sprawca od początku marca skradł podkłady i wkręty o wadze bliskiej dwóch ton z odcinka między Śnieciskami a Polwicą, które później sprzedawał w jednym ze skupów złomu w Kórniku. Straty kolejki wąskotorowej przekroczyły 7 tysięcy złotych. Mieszkaniec gminy Zaniemyśl został zatrzymany w policyjnym areszcie. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Źródło: zasoby własne, KPP w Środzie Wielkopolskiej.17.03.2012r.

Pożar trawy na terenie kolejki
   Dzisiaj około 14.20 doszło do niegroźnego pożaru traw i krzewów na terenie wąskotorówki. Niezwłocznie po dostrzeżeniu ognia na miejsce została wezwana jednostka Straży Pożarnej, która dotarła w ciągu 5 minut. Dość dużym problemem był dojazd wozu strażackiego do epicentrum pożaru, ponieważ znajdowało się ono za budynkiem odcinka utrzymania. Akcja gaszenia trwała 15 minut, po czym została zakończona. Przyczyny pożaru nie są znane.

Źródło: zasoby własne.13.01.2012r.

Nowa tablica informacyjna wąskotorówki
Czy nowa tablica przyciągnie
turystów?
   W tym tygodniu, została założona nowa tablica informacyjna ciuchci w Środzie. Prezentuje ona przykuwające uwagę zdjęcie parowozu Px48-1756 z imprezy retro. Miejmy nadzieję że dzięki niej, więcej osób odwiedzi naszą małą średzką perełkę.
Źródło: zasoby własne.2011
20.12.2011r.

Peron z nowym dachem
   19 grudnia na średzkiej ciuchci wąskotorowej zakończyły się prace nad montażem nowego dachu wiaty peronowej stacji Środa Miasto. Poprzednia wiata była drewniana i niestety przeciekała dlatego też wymagała wymiany, nowa natomiast wykonana jest z blachy. Podczas niepogody na turystów nie spadnie już żadna kropla deszczu :)


Źródło: zasoby własne.14.12.2011r.

Kolejka na krótszej trasie!?
   Niepokojące sygnały dochodzą ze starostwa w Środzie Wielkopolskiej. Starosta średzki w jednym z wywiadów telewizyjny potwierdził, że kwestia przyszłości kolejki pozostaje otwarta, niewykluczone że będzie jeździła na krótszym odcinku niż do Zaniemyśla. Jednocześnie idea ta podważa sens kursowania parowozu, ponieważ na krótkim odcinku nie opłaca się go nawet rozpalać. Czy grozi nam kolejna kolejka parkowa czy też likwidacja?

Źródło: zasoby własne.04.11.2011r.

Lakiernia wagonów rozebrana!!!
W tygodniu od 24 do 28 październia, na kolejce dokonano rozbiórki wiekowej stodoły w której niegdyś mieściła się lakiernia wagonów. Na rozbiórkę wpłyneło zagrożenie zawaleniem w związku z przegniciem belek oraz nieprofesjonalna adaptacja wnętrza przez miejscową grupę teatralną. Teren zostanie uporządkowany i wyrównany. Jest to już kolejna rozbiórka pamiątek po świetności całej linii - miejmy nadzieję że ostatnia!

Zdjęcia:Przed rozbiórką

Po rozbiórce


Źródło: zasoby własne.22.10.2011r.

Wiata peronowa bez poszycia
Charakterystyczna wiata peronowa Średzkiej Kolei Powiatowej straciła swoje poszycie. Na szczęście nie jest to związane z rozbiórką, lecz z wymianą przeciekającego dachu. Do czasu założenia nowych dachówek, można podziwiać betonowe stelaże które wyglądają dość ciekawie. Odświeżona wiata peronowa przywita turystów już w przyszłym sezonie.


Źródło: zasoby własne.16.10.2011r.

Niezadowalający wynik konkursu
Niestety żadna z prac nie spełniła określonych wymagań postawionych przez Starostwo. Oznacza to, że w najbliższym czasie nie zostanie wprowadzona jednolita koncepcja funkcjonowania kolejki na kolejne lata. Stwarza to duże zagrożenie dla istnienia Średzkiej Kolei Powiatowej oraz oddala możliwość utworzenia spółki. Można śmiało powiedzieć, że los kolejki średzkiej w Państwa rękach.

Źródło: zasoby własne, powiat średzki.05.09.2011r.

Konkurs zadecyduje o przyszłości wąskotorówki.
5 września Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonowania Średzkiej Kolei Powiatowej. Zakłada on opracowanie - na podstawie wytycznych czyli koncepcji ekonomicznego, promocyjnego i eksploatacyjnego funkcjonowania kolejki. Prace konkursowe będą przyjmowane do 06.10.2011r. do godziny 15.00. Szczegóły tutaj.

Już w krótce więcej o warunkach projektu.

Źródło: powiat średzki.04.09.2011r.

Bezpłatne przejazdy kolejką 11 września
Chociaż zakończenie sezonu kolejkowego miało miejsce dzisiaj, to już w najbliższą niedzielę 11 września z okazji Dni Powiatu Średzkiego kolejka wyruszy w ostatni swój kurs w tym roku. Tradycyjnie już przejazdy będą odbywały się na trasie Środa Miasto - Kipa - Środa Miasto od godziny 15.00 do 19.00. Warto wybrać się w tym dniu na przejażdżkę ponieważ będą to przejazdy bezpłatne.

Źródło: zasoby własne.31.08.2011r.

Pociąg specjalny 18.09.2011r. ODWOŁANY!!
Jak informuje jeden z miłośników - jednocześnie oraganizator imprezy, pociąg specjalny zaplanowany na 18 września zostaje odwołany.

Jak dowiedziały się Kolejowe Wieści, kurs został odwołany z powodu braku remontu uzgodnionych wagonów towarowych, a co za tym idzie; ich zły stan. Jednocześnie warto przypomnieć, że pociąg retro organizowany przez Starostwo Powiatowe odbędzie się w sobotę 17 września b.r.

Źródło: zasoby własne.30.08.2011r.

Zawiedzeni turyści: starosta przeprasza.
Feralny kurs 14.08.2010r. odbił się szerszym echem. Do redakcji Powiatowego Portalu Internetowego napłynęło wiele listów wyrażających żal że przejazd w tym dniu się nie odbył. Sprostowanie napisał również starosta a list starosty i jedengo z turystów możemy znaleźć tutaj: Link1 i Link2

Źródło: zasoby własne, Powiatowy Portal Internetowy.14.08.2011r.

Niedzielny kurs do Zaniemyśla odwołany!!!
Dzisiejszy wyjazd wąskotorówki do Zaniemyśla nie odbył się. Około godziny 9.30 wystąpiła usterka parowozu, uniemożliwiająca wyjazd na szlak, w konsekwencji czego został wygaszony. W tym dniu na stację przybyło również wielu turystów z całej Polski, niestety ich podróż zakończyła się na stacji w Środzie. Na poniedziałek 15.08 przewidziano naprawę parowozu.

Źródło: zasoby własne.23.07.2011r.

Dwa pociągi specjalne w połowie września
17 września b.r, władze powiatu organizują pociąg retro dla miłośników kolei. Zapowiada się naprawdę ciekawa impreza, ponieważ w tym roku do tradycyjnych już składów towarowych, będzie doczepiony jeden transporter wagonów normalnotorowych oraz odnowiona przez miłośników polewaczka. Koszt imprezy to 50zł/os, a więcej szczegołów można znaleźć na stronie powiatu. Warto przypomnieć że jest to już 7 pociąg Retro organizowany przez powiat Średzki pod hasłem: "Pociągiem RETRO do Zaniemyśla".

Natomiast 18 września organizowany jest pociąg specjalny przez grupę miłośników, bliższe szczegóły tutaj.

Źródło: powiat średzki.21.07.2011r.

Kolejka w "Spiżarni smaków"
W najnowszym magazynie wydawanym przez sieć super marketów Piotr i Paweł "Spiżarnia smaków" 15/2011, pojawiła się wzmianka o Średzkiej kolejce w raz z ciekawymi rysunkami. Cała strona 18 magazynu ilustruje Stację Środa Miasto oraz Parowóz na stacji w Zaniemyślu. Obok można zapoznać się ze skanem.


Źródło: zasoby własne.06.06.2011r.

Ziemianin'11 czyli parowóz w Środzie
11 czerwca (sobota) w trasę wyrusza specjalny pociąg retro Ziemianin który pojawi się również w Środzie. Organizator zapewnia wiele atrakcji na stacjach postoju. Do Środy zawita o godzinie 11.00, postój przewidziany do 11.15 . Niestety powiat średzki nie objął patronatem tego wydarzenia. Bliższe szczegóły tutaj

Źródło: Turystyka Kolejowa (www.turkol.pl)04.06.2011r.

Spółka szansą na przetrwanie kolejki?
31 Maja 2011 Rada Powiatu Średzkiego podjeła uchwałę w sprawie wyrażenia woli utworzenia przez Powiat Średzki spółki kapitałowej pod nazwą Średzka Kolej Powiatowa. Spółka będzie miała na celu usprawnić zarządzanie oraz zmienić model funkcjonowania kolejki. Jak dodaje Rynek Kolejowy - Jest to kolejny krok do wyłączenia kolejki spod Zarządu Dróg Powiatowych, co ma przyczynić się do rozszerzenia działalności a także pozyskania środków na niezbędne remonty. W chwili obecnej trwają rozmowy z innymi jednostkami samorządowymi na terenie Powiatu Średzkiego, które mogłyby wejść do spółki.
Serwis SredzkaKolej.pl będzie przyglądał się tej sprawie na bieżąco.

Źródło: Rynek Kolejowy.05.03.2011r.

Historyczna nazwa przywrócona
23 lutego 2011 po blisko 62 latach została przywrócona historyczna nazwa kolejki brzmiąca "Średzka Kolej Powiatowa" tym samym czyniąc ją atrakcją rozpoznawalną w regionie.

Źródło: powiat średzki.18.02.2011r.

Debata na temat nazwy kolejki
Od dłuższego czasu jednym z głównych tematów na równi z dofinansowaniem kolejki, jest jej doczesna nazwa. "Powiatowa Kolej Wąskotorowa w Środzie Wielkopolskiej" - taką nazwę otrzymała w 2003 roku kiedy to została przekazana powiatowi. W związku z przejęciem gruntów wąskotorówki w zeszłym roku, nadarza się okazja a by po 62 latach powrócić do korzeni i przywrócić historyczną nazwę brzmiącą "Średzka Kolej Powiatowa".

Z inicjatywy średzkich miłośników kolei, na stronach starostwa pojawiła się sonda w której mogą się Państwo opowiedzieć za zmianą nazwy, bądź jej pozostawieniem.
Zachęcam do podzielenia się swoją opinią LINK
(sonda jest już nieczynna)

Źródło: powiat średzki.2010
06.12.2010r.

Odśnieżanie stacji
Dzisiaj odbyło się generalne odśnieżanie stacji Środa Miasto przed piątkowym kursem tj. 10.12.10r. Pracownicy kolejki odśnieżali kolejno peron i zwrotnice, nie ocenioną pomocą była koparka z pługiem która odśnieżyła tory szlakowe oraz drogę prowadzącą na wąskotorówkę.

Źródło: zasoby własne.05.12.2010r.

Zimowy kurs do Zaniemyśla przełożony
Piątkowy kurs specjalny do Zaniemyśla nie odbył się z powodu zimowej aury, która nie tylko zaskoczyła na drogach ale także na szlaku. W niektórych miejscach śniegu było aż po kolana co wykluczało wyjazd parowozu. Sytuację poprawiłby pług odśnieżny, lecz nie był używany od 1999 roku. Organizatorzy zapowiadają że kolejka wyruszy 10 grudnia.

Źródło: zasoby własne.21.11.2010r.

Kolejka w pełni powiatowa!!
We wtorek, 16 listopada 2010 roku, w Ostrowie Wielkopolskim Starosta Średzki Piotr Piekarski i Wicestarosta Jerzy Leporowski uroczyście podpisali 19 - stronnicowy akt notarialny,

Przejęcie umożliwi renowacje.
dotyczący nieodpłatnego nabycia przez Powiat Średzki od Polskich Kolei Państwowych Spółki Akcyjnej w Warszawie, prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków i budowli, stanowiących Średzką Kolej Dojazdową relacji Środa Wielkopolska - Zaniemyśl. Oprócz Starosty i Wicestarosty akt podpisali: Dyrektor Ekonomiczno - Finansowy G.Nidzińska oraz Dyrektor Handlowo - Eksploatacyjny G.Tomaszewski - oboje reprezentujący PKP. Akt notarialny finalizuje bardzo trudne negocjacje i wieloletnie starania Starosty Średzkiego o bezkosztowe przejęcie nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 20 ha, których wartość rynkowa wynosi 4,5 mln złotych. Przejęta przez Powiat linia kolejowa o długości ponad 14 km przebiega przez gminy: Środa Wielkopolska i Zaniemyśl. Podpisanie aktu notarialnego stwarza zupełnie nowe możliwości zdobycia środków z Unii Europejskiej na rewitalizację infrastruktury kolejki w celu polepszenia jej atrakcyjności turystycznej.

Źródło: powiat średzki.


Budynek stacyjny na przeładowni rozebrany!!

Pozostały tylko wspomnienia ...
Budynek stacyjny na Przeładowni przeszedł do historii. 22.10.2010 dokonano rozbiórki ponieważ jego stan nie nadawał się do dalszego użytku. Rozbiórkę przyspieszył pożar drewnianej wiaty spowodowany aktem wandalizmu w kwietniu i od tego czasu był istną ruiną.

Przeładownia 05.12.2008 r.
Jest to trzecie po Płaczkach i Annopolu zlikwidowane zaplecze stacyjne od 2003 roku, miejmy nadzieję że ostatnie.Dla mieszkańców budynek był swoistą ikoną Średzkiej Kolei Powiatowej, którzy pamiętali go praktycznie od zawsze.

'PKP zamierzały przekazać budynek Starostwu Powiatowemu w Środzie, jednakże procedury z tym związane były tak długotrwałe i skomplikowane, że należało przedsięwziąć inne działania. Po kolejnych, wielokrotnych rozmowach pana starosty z przedstawicielami PKP podjęto decyzję o zburzeniu budynku. W październiku wykonano niezbędne prace, uporządkowano teren i w tej chwili po ruinach nie został najmniejszy ślad' - dodaje starostwo

Źródło: zasoby własne, powiat średzki.Zobacz również archiwalne artykuły sprzed latEnglish version. Click here. Deutsch version. Klicken Sie hier.